Проєкт DECIDE поділився досвідом підтримки Одеської області у розробці Стратегії відновлення та розвитку
Які підходи до формування державної регіональної політики в Україні дадуть можливість залучити інвестиції для відновлення та розвитку? Про це говорили під час заходу «Державна регіональна політика в Україні: інструменти реалізації», організованого Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України за підтримки U-LEAD з Європою.
У серпні 2024 року Уряд затвердив оновлену Державну стратегію регіонального розвитку (ДСРР) до 2027 року. Наступний етап — приведення у відповідність до ДСРР обласних стратегій регіонального розвитку та стратегій громад.
Вже понад рік проєкт DECIDE методологічно та експертно супроводжує розробку Стратегії відновлення та розвитку Одеської області до 2027 роки на запит Одеської обласної державної адміністрації за підтримки Посольства Швейцарії в Україні.
Розробка стратегії триває під керівництвом обласної адміністрації та у партнерстві з Проєктом UCORD.
Цей документ — не просто формальна вимога, а дорожня карта, яка визначає ключові напрями для відновлення та розвитку регіону із залученням ресурсів структурних фондів ЄС, МФО, приватного сектору тощо.
Стратегія має 3 стратегічні пріоритети:
Економіка — залучення інвестицій, стимулювання бізнесу, розвиток зовнішньої торгівлі, стимулювання інновацій.
Людський капітал — підвищення якості життя, розвиток освіти, ринку праці та охорони здоров’я.
Врядування — підвищення прозорості влади, цифровізація та розвиток інфраструктури.
«Коли у 2023 році ми розпочинали оновлення стратегічного документа Одеської області, ситуація в регіоні характеризувалась не лише складною демографічною ситуацією, а й значним спадом економіки через фактично зупинку бюджетоутворювальних підприємств, блокування логістичних шляхів, інфраструктурні руйнування, та фактичну зупинку роботи сфери туризму, стратегічної для області, та ще багатьох факторів.
В основі документа інклюзивний підхід, адже ми залучили понад 80 громад, представників бізнесу, експертні кола, скоординували долучення міжнародних проєктів, які працюють в Одеській області», — розповідає менеджерка Швейцарсько-українського проєкту DECIDE Валентина Полторак.
Стратегія має ґрунтовну аналітичну частину, що окрім розгорнутого соціально-економічного аналізу також включає і демографічний прогноз, результати соціологічного дослідження. У процесі розробки стратегії було проведено численні опитування, інтерв’ю з експертами, фокус-групи та брейн-шторми з бізнесом та науковими спільнотами. Такий підхід дозволив сформувати комплексне бачення, яке відповідає потребам регіону, і залучити до її розробників понад сотні фахівців та десятки ключових інституцій в регіоні. Нашим основним партнером, який потужно долучається до організації всіх активностей з розробки документа є Агенція регіонального розвитку Одеської області.
«Розробка стратегії для такого регіону як Одеський в нинішніх умовах — непростий виклик. Завдяки долученню експертної групи під керівництвом Мирослава Кошелюка та Civitta ми реалізували ряд інноваційних рішень, витримуючи при цьому вимоги чинного законодавства. Серед ключових рішень — три горизонти планування: стійкості (невідкладні рішення), відновлення (не тільки фізичного) і розвитку. Розуміючи, що сьогодні важко назвати стратегічним планування до кінця 2027 року, в документ закладені "цілі на виріст", впровадження яких триватиме ще один 7-річний цикл стратегічного планування», — зазначає менеджерка Проєкту Валентина Полторак.
За результатами розробки цього стратегічного документа, напрацьовано рекомендації щодо стратегічного планування на регіональному рівні.
Серед ключових партнерів у розробці документа — Програма HOVERLA / проєкт USAID в Україні, Агенція відновлення та розвитку, Ліга сильних
Ознайомитися з проєктом Стратегії можна за посиланням: https://bit.ly/4drCCEx