top of page

Експертна сесія «Практики впровадження стратегій розвитку ЗЗСО: досвід демократичного врядування та соціального партнерства»

З 18 по 20 лютого в Києві пройшла експертна сесія «Практики впровадження стратегій розвитку ЗЗСО: досвід демократичного врядування та соціального партнерства». Освітяни, директори, ментори та команди територіальних громад-партнерів проєкту DECIDE з Івано-Франківської, Одеської та Полтавської областей зібралися, щоб поділитися досвідом, напрацювати нові ідеї та знайти партнерів для спільної реалізації освітніх ініціатив.


Програма сесії включала дискусії з експертами проєкту DECIDE щодо:

– налагодження ефективної діяльності піклувальної ради закладів освіти;

– ефективного залучення ресурсів і управління бюджетом для розвитку закладів загальної середньої освіти;

– організації процесу моніторингу та оцінки впровадження стратегій розвитку ЗЗСО;

– побудови ефективних стратегій взаємодії із різнорівневими стейкхолдерами розвитку ЗЗСО.


Вже 2 навчальні роки 13 закладів загальної середньої освіти з територіальних громад-партнерів проєкту DECIDE працюють над впровадженням своїх стратегій розвитку. Зараз вони перебувають на етапі реалізації та моніторингу.


Менторами цього процесу виступили науково-педагогічні працівники ЗППО регіонів-партнерів проєкту DECIDE. Дякуємо за співпрацю Івано-Франківському обласному інституту післядипломної педагогічної освіти, КЗВО «Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради», Полтавській академії неперервної освіти ім. М.В.Остроградського та Луганському обласному інституту післядипломної педагогічної освіти.


Що цікаво, усі Стратегії шкіл розроблені із використанням методології ШДД — «Школи дієвої демократії», основними принципами яких є:

– врахування принципів прав людини та демократії;

– встановлення взаємозв’язку зі стратегічними документами на рівні громади та регіону;

– використання системи уніфікованих критеріїв та індикаторів розвитку освіти, розроблених експертами DECIDE.


А ще — партисипативний підхід до розроблення та впровадження Стратегії розвитку ЗЗСО, інклюзивність, безбар’єрність, гендерно орієнтований підхід тощо. Адже ми усі разом працюємо на спільну користь!


«Ми з вами пройшли довгий шлях і вже маємо досвід стратегічного бачення майбутнього ваших шкіл. Упевнена, що за рік впровадження Стратегій у ваших закладах освіти багато змін на краще, адже ви розробили не просто документ, а обʼєднали однодумців довкола спільних ідей, і щодня робите малі й великі кроки до школи дієвої демократії, в якій буде комфортно вчитися дітям і працювати вчителем. Попереду роки активної роботи, адже ми в надалі будемо ділитися досвідом з іншими школами нашої країни, які прагнуть до змін», — підсумувала менеджерка проєкту DECIDE Валентина Полторак.


Своїми враженнями діляться учасники експертної сесії.


«У 16 територіальних громадах-партнерах проєкту DECIDE створені та функціонують піклувальні ради закладів освіти, починаючи з 2021 року. За цей час вони долучилися до багатьох активностей, які сприяли розвитку освіти у їхніх громадах. Це зокрема участь у робочих групах щодо напрацювання стратегії розвитку закладів освіти, моніторингу виконання цих стратегій, напрацювання стратегічного бачення розвитку освіти у громадах», — зазначила національна експертка проєкту DECIDE Надія Балабуст.


«Після впровадження стратегії у нашому ліцеї відбулося багато змін: ми крокуємо в ногу з часом, маємо надійного друга — проєкт DECIDE, маємо тих людей, які завжди виходять на зв’язок, які допомагають нам керувати цією роботою. Іншим закладам освіти я можу порадити — працюйте, дійте, творіть. Ми сьогодні працюємо з молоддю, яка надзвичайно сучасна, і якщо ми будемо пасти задніх, ми ніколи не зможемо навчити їх бути конкурентоспроможними», — розповіла Наталія Михайлевич, директорка Красносільського ліцею.


«Я б рекомендувала взяти участь у реалізації курсу за вибором усім школам громади, області і загалом масштабувати це все. Він є дуже корисним для обізнаності учнів та учениць щодо життя громади, вчаться брати активну участь, розуміють, що вони можуть зробити для розвитку школи, а згодом і громади. Та і дорослому житті ці інструменти знадобляться», — зазначила Діана Карпенко, вчителька Красносільського ліцею.


Дякуємо за роботу нашій чудовій команді тренерів – Юлії Молчановій, Ользі Терент’євій, Марії Гриньовій, Надії Балабуст, Сергію Яцковському та Діані Карпенко.


Ця експертна сесія стала простором для натхнення, обміну досвідом і розвитку нових ініціатив. Три дні активної роботи — і учасники повертаються до своїх громад з новими ідеями, які допоможуть зробити школи кращими.


Щоб переглянути фотогалерію, натисніть на фото




Останні публікації

bottom of page