top of page

Громади Волині обговорили впровадження реформи профільної середньої освіти

11 жовтня у Луцьку відбулися громадські обговорення подальших кроків у впровадженні реформи профільної освіти. Голови, профільні заступники та керівники ОУО всіх 54 територіальних громад області долучилися до обговорення ключових питань впровадження реформи.


На запитання громад відповідали очільники МОН, експерти проєкту DECIDE. До дискусії також долучилися очільники Волинської ОВА та обласної ради.


Громадські обговорення у Луцьку стали вже 9-м регіональним діалоговим заходом, організованим Міністерством освіти і науки України спільно зі Швейцарсько-українським проєктом DECIDE та Волинською обласною державною адміністрацією. Під час попередніх обговорень свою позицію висловили представники майже 500 громад.


Серед ключових питань:

  • цілі реформи та особливості утворення академічних ліцеїв;

  • критерії формування мережі академічних ліцеїв, зокрема говорили про кількість учнів у академічному ліцеї, територію підвезення, забезпечення учнів проживанням у разі потреби, харчування учнів;

  • моделювання мережі академічних ліцеїв області на ГІС-карті;

  • законодавче забезпечення реформи;

  • моделі фінансування академічних ліцеїв.


У заході взяли участь заступники міністра освіти і науки Надія Кузьмичова та Андрій Сташків, народна депутатка України Ірина Констанкевич.


«Нині більш ніж половина випускників 9 класів інерційно продовжують вчитися у своїх школах у 10 класах. Попри те, що саме їхні школи можуть не пропонувати той профіль навчання, який найбільше до душі саме цьому учневі. Наша мета — виправити це й надати учнівству ширший вибір профілів навчання. Зокрема, забезпечити можливості вчитися на технічних профілях, повʼязаних з інженерією, технологіями, фізикою тощо», — зазначив Андрій Сташків.


Реформа профільної середньої освіти — це відповідь на запит суспільства, наголосила Валентина Полторак, менеджерка Проєкту DECIDE. За її словами, українські учні та їхні батьки прагнуть отримати можливості здобути освіту на рівні з тією, що мають їхні однолітки за кордоном.


«Волинська область є 9-м регіоном, де ми організовуємо громадське обговорення. Уже 550 громад висловили думку щодо ідей та Стратегії реформи, обговорили основні питання формування мережі академічних ліцеїв. Зміни до законодавства, які наразі опубліковані МОН до обговорення, розроблені за результатами перших 8 заходів з громадами.


Під час війни дуже важливо тримати зв’язок із суспільством щодо впровадження всіх важливих змін, тому DECIDE забезпечує цю можливість для діалогу Міністерства освіти з громадами, які у переважній більшості будуть засновниками академічних ліцеїв. Позиція громад буде врахована при розробці Стратегії», — розповіла Валентина Полторак.


Під час обговорень також розглянули важливі аспекти фінансування нової мережі закладів, які надаватимуть профільну середню освіту. Тарас Шкітер, депутат Луцької міської ради, заступник голови Волинської ОВА, підкреслив:


«Реформа старшої школи — це складний, але важливий процес. Від нашої роботи, як органу виконавчої влади, а також від керівників громад залежить майбутнє освіти у Волинській області. Це наша місія, і ми маємо пам'ятати про це навіть у ці непрості часи, прагнучи досягти максимальних результатів. Волинь повинна стати прикладом для інших регіонів».


Позицію обласної ради висловив Юрій Поліщук, перший заступник голови Волинська обласна рада.


«У Волинській області 54 громади. Очікується, що кількість учнів в 10-12 класах у 2029-2030 навчальному році в області буде становити приблизно 45 тисяч осіб» — про це розповіла Наталія Матвіюк, начальниця управління освіти і науки області.


За результатами обговорення 68% учасників зазначили, що суть реформи стала більш зрозумілою, а розуміння «правил» її впровадження стали зрозумілими для 78%. А 54% — планують мати академічний ліцей у громаді, ще 13% — хочуть обласний ліцей на території своєї громади. Окрім цього, 46% опитаних готові розглянути можливість створення ліцею на умовах співробітництва з іншими громадами, якщо їх громада не зможе мати власний академічний ліцей.


Детальніше про реформу читайте за посиланням https://profilna.mon.gov.ua/

Останні публікації

bottom of page