«Хто був вільний – спускалися і допомагали». Як у Носівській громаді облаштували сучасне шкільне укриття
Ця історія про те, як одна громада на Чернігівщині змогла перетворити виклики на можливості.
У Носівському ліцеї № 5, коли школа у 2020 році відкрила свої двері учням, укриття не було. Але вже за кілька років стало зрозуміло: безпека дітей — це пріоритет. Завдяки зусиллям батьків, учителів, учнів та ініціативі «DECIDE: ВІДБУДОВА» Швейцарсько-українського проєкту DECIDE і незмінній підтримці Посольства Швейцарії в Україні вдалося перетворити холодне, сире приміщення на сучасний простір для навчання та змістовного дозвілля.
«Усе, що ми зробили разом з DECIDE, — дуже круто. Але найголовніше, що це — заради безпеки наших дітей. Для нас вони — найцінніші. Обовʼязок дорослих у кожній громаді — спробувати надати дітям якісні умови. Ці діти настільки круті, що вони вміють швидко групуватися, евакуюватися, працювати разом. А завтра вони знову повертаються в школу. І це говорить про те, що вони довіряють нам, дорослим. Вони не виїхали. І це поштовх, щоб ми, дорослі, робили все, щоб їм було комфортно й хотілося вчитися», – говорить Наталія Тонконог, начальниця відділу освіти, сім’ї молоді та спорту Носівської міської ради.
Тепер діти та підлітки можуть не лише вберегтися від небезпеки, але й навчатися в освітньому хабі з сучасним обладнанням, спілкуватися та відпочивати в гарному освітньому просторі.
В укритті навіть створили зону для психологічного розвантаження з м’якими пуфиками, а учні активно долучилися до його облаштування. Тепер вони не лише можуть проводити уроки в безпеці, а й реалізують власні проєкти завдяки мінігранту від DECIDE.
«Раніше, коли була тривога, і треба було йти в укриття, ми думали: ой, зараз буде боліти голова — там всюди пісок, пил, закрите приміщення. А зараз там стало значно комфортніше. Ми навчаємося, робимо домашні завдання, спілкуємося — для цього є всі умови», — ділиться Кіра Красножона, учениця 8 класу.
Що було найважчим для громади та як долали труднощі? Як учням вдалося долучитися до такого важливого проєкту і стати рушійною силою відбудови? Дізнавайтеся більше про досвід Носівської громади за посиланням на порталі «Децентралізація».