Проєкт DECIDE провів експертну сесію з розроблення та реалізації Стратегій розвитку шкіл
З 18 по 20 листопада у Києві відбулася експертна сесія «Практики розроблення та впровадження Стратегій розвитку закладу загальної середньої освіти: досвід громад та закладів освіти».
Захід зібрав понад 50 учасників з Івано-Франківщини, Луганщини, Одещини, Полтавщини та Чернігівщини, зокрема представників закладів освіти 16 громад-партнерів проєкту DECIDE. Директори шкіл та їх заступники, учителі, члени Піклувальних рад закладів освіти громад, а також команди менторів із розробки стратегій.
Учасники обмінювались досвідом партисипативного розроблення стратегій розвитку ЗЗСО та першими кроками на шляху до їх впровадження через реалізацію проєктів розвитку. А ще — навчалися використовувати можливості соціального партнерства для удосконалення освітнього середовища та освітнього процесу, педагогічної та управлінської діяльності тощо. У фокусі уваги було становлення демократичного врядування в школі як важливого фактора якості шкільної освіти.
Так, впродовж 2024 року у 24 закладах загальної середньої освіти громад-партнерів проєкту DECIDE розроблялися стратегії розвитку ЗЗСО та перспективні плани їх впровадження.
До слова, це вже «друга хвиля» розробки стратегій шкіл громад-партнерів. Перша, яка тривала впродовж 2023 року, мала у своєму фіналі 13 розроблених та затверджених Стратегій розвитку ЗЗСО, які вже зараз перебувають на етапі їх реалізації та моніторингу.
Що цікаво, усі стратегії шкіл розроблені із використанням методології ШДД — «Школи дієвої демократії», відповідно до якої основними принципами розроблення стратегії є:
- врахування принципів прав людини та демократії;
- встановлення взаємозв'язку зі стратегічними документами на рівні громади та регіону;
- використання системи уніфікованих критеріїв та індикаторів розвитку освіти, розроблених експертами DECIDE.
А ще — партисипативний підхід до розроблення та впровадження Стратегії розвитку ЗЗСО, інклюзивність, безбар'єрність, гендерно орієнтований підхід тощо.
Протягом першого дня експертної сесії учасники актуалізували 6 кроків до успіху у розробленні та впровадженні стратегій розвитку ЗЗСО й обговорили виклики, які їм вдалося подолати під час аналізу, планування та затвердження стратегій з Ольгою Терентьєвою.
Далі — ознайомилися з експертними порадами Сергія Яцковського щодо ефективного залучення ресурсів і управління бюджетом для розвитку ЗЗСО, а також визначили ключові аспекти партнерської взаємодії школи, громади та піклувальної ради в контексті цілей та очікуваних результатів розвитку ЗЗСО від експертки Надії Балабуст. Гра «Бінго: Без проблем!» допомогла краще познайомитися із результатами SWOT-аналізу, який проводили робочі групи ЗЗСО на етапі оцінювання.
Другий день став максимально практичним. Ранок розпочався із мотиваційної сесії «Це ми і це наші цінності», де учасники мали можливість відчути спільність у тому, що їх об'єднує — цінностях демократії.
Також у дискусійному форматі учасники проаналізували чотири напрямки: освітнє середовище, освітній процес, педагогічну діяльність та управлінську діяльність. А ще — виробили спільне бачення потенціалу розвитку школи.
Настільна гра з партисипативним тлом «Школа ДіЯ» стала яскравим завершенням дня. Адже завдяки цьому вдалося зрозуміти партисипативні підходи до управління школами через практичну взаємодію.
Третій день був присвячений презентації перших кроків реалізації стратегій розвитку ЗЗСО та обговоренню перспективних планів їх впровадження. Бенчмаркінг ідей проєктів розвитку дозволив обмінятися SMART-цілями м'яких та твердих проєктів розвитку, які складають перспективні плани впровадження стратегій розвитку ЗЗСО.
А під час підсумкової сесії, розмірковуючи над питанням «Що було б, якби стратегії не було?», учасники напрацювали аргументи на користь стратегування розвитку ЗЗСО з різних позицій, зокрема, учасників освітнього процесу, громади та держави.
Наразі заклади освіти «другої хвилі», як і заклади освіти «першої», розпочали впровадження стратегій розвитку, що передбачає подальший моніторинг та оцінювання поступу у досягненні запланованих стратегічних та оперативних цілей розвитку ЗЗСО.