У Бучі відбувся Форум «Реформи. Децентралізація. Євроінтеграція»
6 грудня 2024 року у місті Буча Київської області відбувся Форум «Реформи. Децентралізація. Євроінтеграція». Він став важливим майданчиком для обговорення досягнень та викликів реформи децентралізації, а також планів щодо подальшого розвитку місцевої демократії у контексті європейської інтеграції. Участь у форумі взяли народні депутати, представники Уряду, органів місцевого самоврядування, міжнародних організацій та громадського сектору.
На форумі представили звіт Ради Європи щодо стану реалізації Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, який містить аналіз стану виконання Концепції та загальні рекомендації щодо її можливого оновлення. Оновлення Концепції планують завершити до весни 2025 року.
Серед ключових тем Форуму:
поточний стан реформи децентралізації та подальших законодавчих ініціатив для її розвитку;
напрями удосконалення законодавчої бази для діяльності органів місцевого самоврядування згідно з принципами Європейської хартії місцевого самоврядування, зокрема у фокусі секторальних реформ в освіті;
посилення кадрової та фінансової спроможності місцевого самоврядування;
створення ефективної системи контролю за законністю діяльності органів місцевого самоврядування;
розподіл повноважень між різними рівнями органів місцевого самоврядування та органами виконавчої влади;
перспективи розвитку міжмуніципального та міжнародного територіального співробітництва українських громад.
Посол Швейцарії в Україні Фелікс Бауманн зазначив, що Швейцарія є надійним партнером реформи вже понад 18 років:
«Органи місцевого самоврядування стали основою стійкості всієї України. Одразу після деокупації громад саме вони проактивно звертаються до гуманітарних партнерів та партнерів з розвитку, муніципалітетів та приватного сектору за кордоном, аби налагодити партнерські відносини та розпочати процес відновлення. Все це доводить, наскільки важливо продовжувати децентралізацію, розширювати повноваження та зміцнювати органи місцевого самоврядування як органи влади, що найбільше наближені до громадян та їхніх потреб, а також плекати дух місцевої демократії».
Серед питань, що зараз стоять перед громадами, і реформа профільної середньої освіти, яка потребує підтримки на усіх рівнях. Менеджерка Проєкту DECIDE Валентина Полторак розповіла про суть реформи профільної середньої освіти, її виклики та перспективи для громад:
«Органи місцевого самоврядування сьогодні під час війни управляють мережею у понад 20 тисяч закладів освіти і це, без перебільшення, є свідченням їх потужної інституційної спроможності. Реформа середньої освіти, яка триває з 2017 року, на своєму третьому етапі передбачає створення мережі академічних ліцеїв — 10-12 класів, відокремлених від початкової та базової ланок. Наразі громади та області змоделювали мережу у понад 2000 академічних ліцеїв та понад 800 закладів освіти професійного спрямування. Попри війну ця реформа має бути впроваджена, оскільки дає можливість українській молоді здобувати якісну європейську освіту та реалізувати себе у своїй країні.
Реформа, окрім оновлення змісту і свободи вибору предметів для учнів, також передбачає повне оновлення матеріально-технічної бази, створення нової інфраструктури. Тому для успішного її впровадження громадам потрібна підтримка уряду. Іншим важливим фактором і передумовою успішності цієї реформи є створення сприятливого законодавства, узгодження секторального законодавства з законодавчою базою місцевого самоврядування, нова модель фінансування освіти, узгоджена з реальним розподілом повноважень між рівнями влади».
Бучанський форум ще раз продемонстрував, що децентралізація — це основа стійкості України та її європейського майбутнього. Завдяки наполегливій роботі державної влади, громад і міжнародних партнерів, ця реформа стала символом незламності й прагнення до кращого життя.